15 listopada 2016 23:01 | Aktualności

Zdrowe odżywianie

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej wzięli udział w siódmej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmienia się świadomość społeczną.

Jesienny etap obejmował 5 zadań:

1)     LEKCJA: Warzywa i owoce na co dzień i od święta

2)     KONKURS: Klasowe pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy

3)     KONKURS: Strefa aktywności – zabawy na świeżym powietrzu

4)     PROMOCJA podjętych działań w szkole

5)     FORUM DLA RODZICÓW: Kolorowy talerz

Wyjściowa wiedza uczniów na temat roli, jaką odgrywają warzywa i owoce w zdrowym odżywianiu się była dość dobra. Dzieci rozpoznawały warzywa i owoce, ale nie znały ich wszystkich właściwości. Miały również trudności w nazwaniu warzyw rzadziej jadanych. Aby poszerzyć wiedzę uczniów zostały przeprowadzone lekcje, na których za pomocą różnych zmysłów mogły rozpoznawać warzywa i owoce. Poznawały także ich wartości odżywcze. Niektóre warzywa i owoce znalazły się w przygotowywanych własnoręcznie, często autorskich jesiennych surówkach „Samo zdrowie”. Przypomnieliśmy znaczenie zasad higieny podczas przyrządzania posiłków i zasad dobrej współpracy w zespołach. Dzieci zadbały o estetykę podania posiłku (estetyczne salaterki, serwetniki z kolorowymi serwetkami). Miały również okazję poznać piramidę żywieniową, na podstawie której określały jakie ilości warzyw i owoców powinny znaleźć się w codziennej diecie.

Z pomocą rodziców przygotowały ciekawe prezentacje Owoce-WArzywa-CJE o wylosowanym warzywie lub owocu. Wszystkie prace stworzyły „Album warzyw i owoców”.

Ciekawym wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców było przygotowanie inscenizacji znanego i lubianego wiersza  Jana Brzechwy „Na straganie”. Należy podkreślić duże zaangażowanie i pomysłowość rodziców w przygotowanie strojów warzyw. Jako pracę domową uczniowie otrzymali kartę pracy „Owoce i warzywa na co dzień i od święta”. Podzielili się swoimi pomysłami na zdrową potrawę z warzyw i owoców.

Uczniowie klasy II i III przystąpili do zadania konkursowego, którego celem było wydanie klasowego pisemka promującego wartości odżywcze warzyw i owoców. Zanim uczniowie przystąpili do pracy poznali historię pewnego książkowego tłuścioszka – Kubusia Puchatka, który po zjedzeniu dużej ilości miodu miał problem z wydostaniem się z domku Królika. Z prezentacji i filmu dowiedzieli się, że cukier może poczynić w organizmie człowieka wiele szkód. Oprócz wspomnianej otyłości jest również próchnica, bóle brzucha, trudności w nauce. Doszli do wniosku, że choć trudno z nich zrezygnować, to warto je zastąpić choćby świeżymi i suszonymi owocami, orzechami, nasionami. Zaś zamiast słodkich napojów pić wodę. Dzieci pracowały w grupach. Tworzyły swoje prace wykorzystując zebrane materiały, wiedzę, twórcze pomysły i plastyczne talenty. Powstało kilka interesujących prac. Oto ich tytuły: „Słodyczom mówimy: STOP”, „Jak nie zmienić się w ciasteczkowego potwora”, "Jedzmy zdrowo". W wyniku głosowania wyłoniono najlepsze pisemko: "Słodyczom mówimy: STOP". Hasło przewodnie tej pracy brzmi: "Jem marchewki i buraczki, precz odrzucam czekoladki". Pisemko zawiera ciekawostki o warzywach i owocach, prezentuje w jasny i prosty sposób ich zalety, zachęca do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek czy orzechów, podaje łatwe do przygotowania przepisy na zdrowe słodycze. Aby zachęcić innych uczniów do zmiany tych „słodkich nawyków”  zorganizowaliśmy KIERMASZ ZDROWYCH ŁAKOCI. Dzieci w strojach warzyw częstowały suszonymi jabłkami, śliwkami, rodzynkami, morelami, orzechami oraz smacznymi nasionami dyni i słonecznika.

Uczniowie zaprezentowali swoje propozycje ulubionych gier i zabaw. Spośród tych propozycji każde dziecko zapisywało na samoprzylepnych karteczkach pięć wybranych propozycji. Wszystkie karteczki segregujemy tworząc promyczki słoneczka "Zabawy na świeżym powietrzu". Wśród 10 najlepszych zabaw znalazły się: różne rodzaje berka, piłka nożna, zabawy z warzywami, zabawa w chowanego, w klasy, zabawy ze śpiewem, piłka parzy, dwa ognie, zabawy z chustą animacyjną, osiołek.

Rodzice zostali poinformowani pocztą e-mailową o udziale w projekcie. Otrzymali ulotki Forum zdrowia dla rodziców "Kolorowy talerz, czyli garść informacji o warzywach i owocach". Większość rodziców zna wartości odżywcze warzyw i owoców, niestety nie wprowadza właściwych nawyków żywieniowych i rozpieszcza swoje dzieci kupując im słodycze, fast foody, chipsy. Część rodziców aktywnie zaangażowała się w realizację projektu: przygotowali dzieciom stroje do przedstawienia, pomagali zebrać potrzebne do prezentacji materiały, oglądali prace na szkolnej gazetce. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

J. Wodzyńska i K. Szpunar

Zdrowo jem, wiecej wiem