23 listopada 2016 18:51 | Aktualności

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W tym roku mija 25 rocznica ratyfikowania przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka, a 20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r. Ideą tego dnia jest wspólna rozmowa o ważnych sprawach dotyczących dzieci. W naszej szkole obchodziliśmy go w dniach 21-22 listopada. Dzieci z klas młodszych wykonywały ilustracje do znanych im praw, które stanowiły scenografię w kolejnych wydarzeniach organizowanych dla  klas IV -VI. Uczniowie tych klas uczestniczyli w debatach przygotowanych przez rówieśników pod okiem nauczycielki pani Beaty Altenberg i pani Krystyny Wójtowicz Dyrektora Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. W trakcie uroczystości odwoływano się do literatury m.in.:

Mam prawo i nie zawaham się go użyć”  Joanna Olech, Edgar Bąk

„Jak kochać dziecko”  Janusz Korczak

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni – wprowadzenie Lecha Wałęsy”

„Uniwersytet dziecięcy” Ulrich Janssen, Ulla Steurnagel

Nie zabrakło też scenek rodzajowych odegranych przez uczniów klasy szóstej, przedstawiających sytuacje konfliktowe i sposoby ich rozwiązania, czy wspólnego śpiewania „Piosenki o prawach dziecka”.

Po analizie treści Konwencji o Prawach Dziecka, nawiązaniu do słów Janusza Korczaka: ,, nie ma dzieci są ludzie’’,  czy ,, Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...’’ przyszedł czas na refleksje. Jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw, ale również i obowiązków –  głównie uczenia się  i  pomagania rodzicom.

Całość uroczystości stworzyła niezapomnianą atmosferę i wzbogaciła wiedzę na temat praw, jak również uświadomiła uczniom ich obowiązki. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Filmy: