07 czerwca 2018 22:09 | Aktualności

Łzy radości i szczęścia- za rok znów odwiedzimy obóz w Ravensbrück!

W roku szkolnym 2017/ 2018 młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół w Rzeczniowie po raz kolejny wzięła udział w VIII już edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Biura Edukacji Narodowej IPN. Nosi on znamienny tytuł: „O tym nie można zapomnieć- spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”. Jak wynika z tytułu, głównym i nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest utrwalenie pamięci o tych, którzy przeżyli piekło obozów koncentracyjnych w Ravensbrück, w Oświęcimiu i tych, którzy zostali deportowani na wschód- Sybiraków. Do projektu w naszej szkole w bieżącym roku zgłosiło się 21 uczniów klas II i III gimnazjum. Należy dodać, że to właśnie sami uczniowie wystąpili z inicjatywą wzięcia w nim udziału, słysząc bardzo pozytywne relacje starszych koleżanek i kolegów, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach. Przez cały rok szkolny, począwszy od września, a skończywszy na czerwcu, młodzież gimnazjalna sumiennie uczestniczyła w wyjazdach projektowych na seminaria i zajęcia warsztatowe, które odbywały się na ul. Marszałkowskiej w budynku IPN-u w Warszawie. Oprócz wyjazdów, realizowali szereg innych zadań min. pisanie listów do żyjących więźniarek KLRavensbrück, wypełnianie ankiet ewaluacyjnych dotyczących wizyt w Miejscach Pamięci Narodowej, przygotowanie do przeprowadzenia wywiadów z byłymi więźniarkami obozów koncentracyjnych i sporządzanie notacji historycznych. Gratulujemy wszystkim uczniom ogromnej pracowitości, systematyczności i skrupulatności w zbieraniu materiałów do prezentacji finałowej.

Głównym koordynatorem projektu jest pracownik IPN w Warszawie Pani Anna Klimowicz –pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.

Honorowy patronat nad projektem obecnie sprawuje małżonka prezydenta RP-Agata Kornhauser - Duda. W projekcie wzięło udział 21 uczniów, którzy pracowali pod opieką nauczyciela historii - Krystyny Kacy i nauczyciela Wos-u Ewy Węgrzeckiej. Młodzież pracowała w 3 grupach projektowych, a każda z nich przygotowała wywiad i notację z żyjącymi świadkami historii według własnych pomysłów. Grupa I w składzie: Izabela Cieśla, Damian Falecki, Patrycja Kita, Patrycja Olesińska, Klaudia Sieradzka, Paulina Marchewka, Anna Zaborska i Dawid Traczyński zajęła pierwsze miejsce podczas prezentacji finałowej w dniu 7 czerwc 2018 r. Uczniowie ci przygotowali wzorcową notację historyczną na podstawie wywiadu przeprowadzonego z p. Marią Stroińską – więźniarką obozu w Oświęcimiu. Było to naprawdę wielkie wyzwanie dla naszych gimnazjalistów, tym bardziej, że w projekcie brali udział uczniowie z całej Polski, w tym dużo młodzieży szkół licealnych. Równie piękne notacje przedstawiła grupa II w składzie: Agata Burek, Julia Nachyła, Aleksandra Pastuszka, Wiktor Borcuch, Tomasz Góra, Kacper Sołtysiak, Dawid Zygan- notacja z p. Wandą Rosiewicz- Ravensbruczanką oraz grupa IIIw składzie: Kinga Olesińska, Kacper Śliwa, Przemek Jaroszek, Adam Sobólski, Wiktoria Puton, Aleksandra Pastuszka, Angelika Wojtas- notacja z p. Stanisławem Zalewskim, więźniem Oświęcimia i obozów w Gusen. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, składamy podziękowania za godne prezentowanie Zespołu Szkół w Rzeczniowie, wyrażamy wdzięczność i dumę, że mamy tak wspaniałą młodzież, która nie musi, ale chce zrobić coś dla szkoły, dla siebie. Nasuwają się tu słowa św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” Dziękujemy Wam Drodzy Uczniowie i życzymy pięknych, słonecznych wakacji, dużo przygód i udanego wypoczynku.

Nagrodą dla uczniów, którzy zajęli I miejsce będzie wyjazd w przyszłym roku szkolnym do Muzeum- Miejsca Pamięci i Przestrogi, które znajduje się na terenie dawnego obozu Ravensbrück w Niemczech.

Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji projektu edukacyjnego wraz z opiekunkami Krystyną Kacą i Ewą Węgrzecką składają serdeczne podziękowania Dyrektorowi Zespołu Szkół w Rzeczniowie –Zbigniewowi Koryckiemu za wyrażenie zgody na udział uczniów w projekcie i za wsparcie oraz włodarzowi Naszej Gminy p. Karolowi Burkowi. Dziękujemy. Zajęcie I miejsca podczas prezentacji finałowej w Warszawie to nasz wspólny sukces i mamy nadzieję, że nie ostatni w historii naszej szkoły, promującej aktywny udział uczniów w projektach edukacyjnych, zwłaszcza tych o zasięgu ogólnopolskim.

Krystyna Kaca i Ewa Węgrzecka

Zdjęcia: