11 czerwca 2018 00:24 | Aktualności

Ravensbrück po raz kolejny powitał uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Rzeczniowie!

W dniach 8-11 czerwca 2018 r. odbył się wyjazd młodzieży, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Rzeczniowie do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück. Był on nagrodą za udział w VII edycji projektu edukacyjnego IPN „O tym nie można zapomnieć- spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji”.

Okazało się, że nasi uczniowie i ubiegłoroczni absolwenci zajęli I i II miejsce podczas finałowej prezentacji w IPN Warszawie w 2017 r. W wyjeździe uczestniczyło 12 uczniów pod opieką p. Krystyny Kacy i p. Ewy Węgrzeckiej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Klaudia Sieradzka, Patrycja Olesińska, Izabela Cieśla- uczennice Zespołu Szkół w Rzeczniowie, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. W. Sedlaka w Siennie w składzie: Aleksandra Stola, Angelika Altenberg, Małgorzata Okrutny, Natalia Kaca, Mateusz Łygan, Artur Wawrzak oraz uczęszczający do innych szkół ponadgimnazjalnych: Natalia Maciaszczyk, Sandra Przewłoka i Jakub Nowakowski. W podróż wyruszyliśmy bardzo wcześnie ok. 5 rano, ponieważ musieliśmy dotrzeć na godz. 8.30 do Warszawy, skąd autokar, liczący 50 osób, wyjechał do Niemiec. Za całość odpowiedzialna była świetna organizatorka i dusza – człowiek, pani Anna Klimowicz, koordynator całego projektu. Podróż przebiegała bez zakłóceń, wszyscy w komplecie, wspaniałe humory, choć zaspane oczy.... Po przekroczeniu granicy oglądaliśmy z zainteresowaniem filmy o tematyce historycznej, przygotowane przez pracownika IPN p. Macieja Foksa. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 17. Następne punkty programu, to zakwaterowanie w Jugendherberger Ravensbrück, kolacja, spotkanie integracyjno- organizacyjne w grupach. W ten sposób upłynął pierwszy dzień. 9 czerwca, po śniadaniu, wyruszyliśmy do Berlina. Po drodze do stolicy zatrzymaliśmy się w Domu Konferencji w Wannsee, gdzie znajduje się Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją pt. „Konferencja w Wannsee i Ludobójstwo na Żydach europejskich”. Dowiedzieli się o genezie nazistowskiego prześladowania ludności żydowskiej, o deportacjach, gettoizacji i wymordowaniu Żydów w całej niemieckiej strefie wpływów. Po dotarciu do Berlina odbyliśmy długi spacer z przewodnikiem. Na jego trasie znalazły się: Reichstag i Brama Brandenburska, bulwar Unter den Linden, Pomnik pomordowanych Żydów Europy, Muzeum- Topografia Terroru, mieszczące się w miejscu budynków, które w czasie wojny były siedzibami Gestapo i SS. Nie obyło się bez czasu wolnego i drobnych zakupów. Pogoda była przepiękna i aż nie chciało się wierzyć, że zwiedzamy Berlin- miejsce narodzin nazizmu i zbrodniczej machiny zbrodni hitlerowskich. Późnym wieczorem wróciliśmy do hotelu, zmęczeni, ale pełni poważnych refleksji, dotyczących życia i śmierci i niewielkiej granicy, która je oddziela. W niedzielny poranek po śniadaniu, zaczęliśmy dokładnie zwiedzać teren byłego obozu Ravensbruck. Na miejscu, uczniowie spośród nielicznych świadectw tych okrutnych czasów, mogli zobaczyć i zwiedzić Muzeum w gmachu byłej Komendantury, dom byłego komendanta obozu, muzeum w budynku dawnego więzienia, w którym zgromadzono pamiątki, rysunki i dokumenty z okresu pobytu więźniów w obozie. Byliśmy również nad brzegiem jeziora Schwedt , gdzie znajduje się pomnik- rzeźba z brązu NIOSĄCA – centrum Miejsca Pamięci. Jezioro spokojne, milczące, skrywające prochy zamordowanych więźniarek i inne tajemnice bezlitosnych czasów wojny. I wreszcie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przed tablicą poświęconą Polkom, które zginęły w Ravensbruck. Wyrazem pamięci dla wszystkich zamordowanych kobiet są tysiące czerwonych róż, kwitnących na klombach przed Murem Narodów, które są tak piękne, że aż nierealne, pochodzące jakby z innego wymiaru. Wieczorem zwiedziliśmy pobliskie miasteczko Furstenberg. Ostatniego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną i szczęśliwie dotarliśmy najpierw do Warszawy, a potem do Rzeczniowa. Podróże kształcą i nie wypada się z tym nie zgodzić. Kształcą, bo poszerzają horyzonty, rozwijają, uczą, ale przede wszystkim w tym konkretnym przypadku, uwrażliwiają na los drugiego człowieka. Wyjazd do Ravensbrück sprawił, że nasi uczniowie znaleźli się tam, gdzie istniał obóz koncentracyjny, poprzez zwiedzanie, sami stali się częścią tych okrutnych lat wojny. Uruchomili wyobraźnię, spróbowali zderzyć się z tym, co czuły kobiety, tam więzione. Dla nas wszystkich najważniejsze stało się to, aby już nigdy człowiek nie musiał zabijać drugiego człowieka, bo życie ludzkie jest największą wartością. Jeden z uczestników wyjazdu- Artur, stwierdził, że była to najważniejsza podróż w jego życiu. Składamy serdeczne podziękowania dyrektorom: Zbigniewowi Koryckiemu i Adamowi Sieczce za sfinansowanie przejazdu do Warszawy.

Krystyna Kaca i Ewa Węgrzecka