19 czerwca 2018 00:15 | Aktualności

Rajd śladami A. Hedy ps. "Szary"

W dniu 19 czerwca 2018 r. uczniowie klasy II a wyruszyli na rajd rowerowy do miejscowości Piotrowe Pole pod opieką wychowawczyni Krystyny Kacy – nauczyciela historii i Danuty Kozieł- nauczyciela biologii i geografii. Okazją do wyjazdu stała się 10- rocznica śmierci generała brygady Antoniego Hedy ps. „Szary”, który w czasie II wojny światowej walczył w okolicach lasu na Piotrowym Polu w szeregach Armii Krajowej. Zanim wyruszyliśmy na szlak, uczniowie na lekcjach historii i godzinie wychowawczej poznali niezwykłe losy i bohaterskie czyny  A. Hedy. Dowiedzieli się, że był to człowiek wyjątkowy i blisko związany z naszą małą ojczyzną. Urodził się w miejscowości niezbyt odległej od Rzeczniowa, w Małomierzycach 11 października 1916r. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły podstawowej właśnie w Rzeczniowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w Szkole Technicznej w Radomiu. Pracę zawodową podjął w Fabryce Zbrojeniowej w Starachowicach. W 1937r. został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy. Po wybuchu  II wojny walczył w składzie 12 Dywizji Piechoty pod Iłżą, a potem na Lubelszczyźnie. Aresztowany i osadzony w obozie dla jeńców rosyjskich, skąd zbiegł. Zdobywca więzienia niemieckiego w Starachowicach, w Iłży, w Końskich, w Kielcach. Dzięki tym bohaterskim akcjom, zostało ocalonych od śmierci setki więźniów.  Po uwolnieniu osadzonych w kieleckim więzieniu  przez UB  ofiar, doszło do aresztowania członków rodziny A. Hedy, zostali też zamordowani jego dwaj bracia. Szary otrzymał cztery wyroki śmierci, siedział w więzieniach na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach. Wyszedł na wolność dopiero w 1956 r. po ogłoszeniu amnestii.  Z innych zasług należy wymienić: bycie doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego, piastowanie funkcji Głównego Komendanta Związku Strzeleckiego, mianowanie 3 maja 2006 r. generałem brygady przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Antoni Heda za zasługi wojenne został odznaczony dwukrotnie krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.  Zmarł w wieku 91 lat w piątek 15 lutego 2008 r.  Na rajd wyruszyliśmy, aby uczcić tę niezwykłą postać i złożyć hołd innym poległym w okolicach Piotrowego Pola. Wyjazd ten był dla uczniów lekcją patriotyzmu, odpowiedzialności i szacunku dla wspaniałych ludzi walczących w czasie II wojny św., a do takich niewątpliwie należał A. Heda ps. „Szary”.

Krystyna Kaca

Zdjęcia: