30 września 2018 23:18 | Aktualności

Świętujemy niepodległość z rodakami z Kazachstanu

„Ojczyzna to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie.”  (Stefan Pacek)

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie przystąpili do realizacji projektu „Rodak”. Głównym założeniem planowanych działań było zaproszenie do Rzeczniowa potomków Polaków wysiedlonych w czasie wojny do Kazachstanu, przybliżenie im historii kraju i wspólne uczczenie odzyskania niepodległości. Partnerami  wspierającymi szkołę w realizacji projektu byli: Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Fundacja „RODAK”, Gmina Rzeczniów, Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie. Szkoła otrzymała zgodę na wykorzystanie identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

W ramach realizowanych zadań gościliśmy troje uczniów wraz z opiekunem – prezesem Karagandyjskiego Stowarzyszenia Polaków „Polonia” Witalijem Chmielewskim. Pobyt został zaplanowany na 18 – 26 września 2018 r. Dla zaproszonych gości przygotowano obszerny program mający na celu przybliżenie Polski i jej piękna oraz zapoznanie z kulturą i tradycją regionu. Mieli również możliwość porównania systemu nauczania poprzez  aktywne uczestnictwo w wybranych lekcjach.

Po przybyciu do Polski uczniowie udali się do rodzin, które zaoferowały gościnę    w trakcie pobytu. Następnego dnia wraz z dziećmi ze szkoły w Rzeczniowie wybrali się na 3-dniową wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji, jakie oferuje to piękne miasto - Europejska Stolica Kultury. Do najważniejszych punktów programu należało  zwiedzanie rynku, Panoramy Racławickiej, Zoo, Afrykarium i Ogrodów Japońskich. W duchu integracji młodzież podejmowała różnorodne działania, które sprzyjały zacieśnieniu więzi i uatrakcyjnieniu wspólnego pobytu.

W sobotę 22 września zaproszeni goście uczestniczyli w XIV Rajdzie Rowerowym „Ty i ja. Rowery dwa” zorganizowanym przez wójta gminy Rzeczniów z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas rajdu dyrektor Zespołu Szkół Pan Zbigniew Korycki przeprowadził aktywną lekcję historii w miejscach pamięci i pochówku bohaterów poległych podczas wojny. Dodatkową atrakcją był konkurs historyczny z nagrodami przygotowany przez Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rzeczniowie. Na zakończenie dnia odbyły się warsztaty historyczne poprowadzone przez Panią Małgorzatę Szot-Wróblewską połączone z malowaniem koszulek patriotycznych.

W poniedziałek rodacy z Kazachstanu po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć szkołę i uczestniczyć w przygotowanym programie artystycznym. W tym dniu szkoła gościła Mazowieckiego Kuratora Oświaty Panią Aurelię Michałowską, która objęła projekt „RODAK” honorowym patronatem. Szkołę zaszczycili swoją obecnością również  zaproszeni goście:  Starosta Powiatu Lipskiego Pan Roman Ochyński, Wójt Gminy Rzeczniów Pan Karol Burek, Inspektor ds Oświaty Pan Witold Skrzypczyk, Radni Gminy   z Przewodniczącą Panią Barbarą Gębusia, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Alicja  Ogrodnik, Dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie Pani    Krystyna Wójtowicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Pan brygadier  Tomasz Krzyczkowski, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lipsku, Proboszcz Parafii w Rzeczniowie ks. Sylwester Chodyra oraz Małgorzata Szot-Wróblewska – sympatyk Rzeczniowa i autorka wielu książek. Wszyscy z entuzjazmem odnieśli się do inicjatywy stworzenia projektu i wyrazili uznanie wobec wartości propagowanych przez szkołę.

* Kliknij tu jeżeli film nie wyświetla się.

25 września goście wraz z uczniami szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski i zapoznać się z ekspozycją poświęconą 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Na zakończenie pobytu uczniowie odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, poznając historię pochowanych tam bohaterów narodowych i ludzi zasłużonych dla kraju. Stolica zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie, zachwycając swoją nowoczesnością, ale także dbałością o narodowe dziedzictwo.

Na zakończenie pobytu w Polsce zorganizowana została krótka wycieczka do bałtowskiego kompleksu turystycznego, gdzie uczniowie poznali regionalne tradycje ale też zrelaksowali się przed podróżą powrotną do Kazachstanu.

Wszyscy rozstali się w znakomitych nastrojach, z poczuciem integracji z rodakami z dalekiego kraju oraz ze świadomością kultywowania ponadczasowych idei krzewienia patriotyzmu.

Małgorzata Bartos-Rynio

Magdalena Osuch-Dryjas