29 września 2018 23:37 | Aktualności

Piękna jest nasza stolica! - wycieczka do Warszawy

"Ten, kto żyje, widzi dużo.

Ten, kto podróżuje, widzi więce"

Nie wypada nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Można by dodać, podróże kształcą, uczą i wychowują, wzbogacają, poszerzają horyzonty, sprawiają, ze spostrzegamy świat z innej perspektywy.  Przytoczę jeszcze jeden cytat: "Świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu."

Na szczęście uczniowie naszej szkoły doskonale to rozumieją. Udało nam się zorganizować i zachęcić do wycieczki, której celem było zwiedzenie naszej przepięknej stolicy, grupę liczącą prawie 50 osób. Byli to uczniowie klas IIIA i IIIB gimnazjum, siódmo i ósmoklasiści oraz kilkoro uczniów klasy VI. Najważniejsze jednak było to, ze do Warszawy wyjechało z nami troje uczniów z Kazachstanu i ich opiekun Witalij Chmielewski. Byli to nasi goście, którzy przybyli do naszej szkoły w ramach projektu "Rodak,,.

Inicjatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Dyrektor Zespołu Szkół w Rzeczniowie pan Zbigniew Korycki, który dokładał wszelkich starań, aby dawni potomkowie zesłańców na  wschód przybyli do naszej placówki. Zorganizowaliśmy dla nich wiele atrakcji, starając się, aby z naszego kraju wywieźli jak najmilsze wspomnienia. Wycieczka do stolicy była przysłowiową "wisienką na torcie".

Wszyscy tzn. nauczyciele, rodzice, uczniowie, postawiliśmy sobie za cel, aby ta podróż nie została zapomniana przez naszych sympatycznych gości. Czy nam się to udało, nie nam osądzać, ale myślimy , że tak , patrząc na ich zachwyt, wzruszenie, uśmiech.
Wyruszyliśmy do stolicy wcześnie rano, o godzinie 7.00 sprzed budynku szkoły w Rzeczniowie. Dotarliśmy na miejsce o godzinie 10.30. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, więc po krótkiej wspinaczce pod górę, po schodach, dotarliśmy do miejsca przeznaczenia. U stóp Kolumny Zygmunta czekał na nas przewodnik- pan Marcin Makuchowski. Cudowny był pierwszy kontakt z przewodnikiem, kiedy okazało się, ze tak dużo wie na temat Rzeczniowa, naszego herbu i histori naszej Małej Ojczyzny. Było to bardzo miłe i od razu zyskał on sympatię naszych uczniów.  Pan Marcin, jakby mało było niespodzianek, barwą głosu, sposobem zachowania, stylem prowadzenia narracji, bardzo przypominał znanego z kulinarnych podróży Roberta Makłowicza,  dzięki czemu sympatia do niego wzrosła do kwadratu. Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Królewski. Majestatyczna siedziba, wzorcowa rezydencja Królów Rzeczypospolitej. Obiekt ten figuruje na liście Unesco, został zniszczony przez Niemców w 1944 r. i zrekonstruowany w latach 1971-1984.

Wnętrze zamku kryje sale królewskie przygotowane dla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła Sala Tronowa skąpana w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji.

Zamek prezentował się cudownie od strony Wisły, gdzie rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe.

Następnie udaliśmy się na przejazd Traktem Królewskim, aby zobaczyć i podziwiać: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Sejm i Senat , ministerstwa i urzędy państwowe. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wkroczyliśmy w progi przepięknej barokowej rezydencji wzniesionej latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery , popularnie nazywanej Marysieńką.  Nasi uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. ,, Wnętrza pałacowe i ich symbolika,, ,które były bardzo ciekawe i pouczające.

Ostatnim  miejscem, które zwiedziliśmy, był Cmentarz Wojskowy na Powązkach.  Udało nam się zobaczyć groby bohaterów "Kamieni  na szaniec": Zośki, Alka i Rudego,  pomniki poświęcone poległym w powstaniu warszawskim żołnierzom Armii Krajowej  z batalionów "Zośka" i "Parasol" oraz wybudowany dla ich uczczenia- pomnik Gloria Victis.  Byliśmy też w Alei Zasłużonych i  przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mac. Donalds, aby zjeść coś dobrego, choć nie najzdrowszego, po całodziennym zwiedzaniu stolicy. Zmęczeni, ale szczęśliwi, bogatsi o nowe doznania  estetyczne i  wyposażeni w wiedzę o Warszawie , wróciliśmy do Rzeczniowa. Cele wycieczki niewątpliwie zostały zrealizowane. Poznaliśmy najpiękniejsze zabytki Warszawy, postacie wybitnych władców i ich dokonania, sylwetki bohaterskich Polaków, którzy oddali swe życie w walce za ojczyznę.  Uczestnicy wyjazdu wspaniale zintegrowali się z naszymi gośćmi z Kazachstanu, wymienili doświadczenia, porozmawiali, gdyż jedna z uczestniczek projektu ,,Rodak,, płynnie mówiła po polsku. Możemy spokojnie potwierdzić, że nasza stolica jest piękna!  Odczuwamy dumę, że odrodziła się z ruin i zgliszczy, doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej , szczególnie po powstaniu warszawskim i dynamicznie się rozwija, zachwycając nie tylko Polaków,  ale też turystów i z innych państw, a nawet kontynentów.  Z pewnością potwierdziliby to nasi goście z Kazachstanu.

Krystyna Kaca

Zdjęcia: