31 sierpnia 2020 13:25 | Aktualności

Procedury związane z zagrożeniem epidemicznym.

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie! Drodzy uczniowie!

Z ogromną radością witamy naszych uczniów w progach naszej szkoły. Sytuacja epidemiczna sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasad higieny i procedur ograniczających ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ wdrożyliśmy wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych.

Bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe przestrzeganie.

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki.

Przestrzeganie zasady ograniczania kontaktów między uczniami stanowi najważniejszą zasadę zapewniającą zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa COVID-19.

Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do wprowadzonych na terenie placówki następujących zasad:

1. Podanie wychowawcy możliwie najszybszej formy kontaktu.

2. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.

3. Dzieci chore, zakatarzone, kaszlące lub z temperaturą nie będą przyjmowane.

4. Do placówki nie będzie przyjęte dziecko, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.

5. Wprowadza się zakaz przynoszenia z domu zabawek i innych przedmiotów.

6. Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza sytuacjami wyjątkowymi (konieczny osobisty kontakt z dyrekcją, pedagogiem, psychologiem). Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.

7. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, poza sytuacjami wyjątkowymi i wtedy zachowują zasady:

- jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi,

- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

8. W uzasadnionym podejrzeniu, że dziecko jest chore (np. wysoka temperatura) i może zarażać inne dzieci, nie będzie ono przyjęte, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem, zaś dyrektor zgłasza przypadek do Sanepidu. Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu dziecka w szkole, zostanie ono umieszczone w osobnym pomieszczeniu do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w tym pomieszczeniu.

9. W szkole uczniów i nauczycieli oraz pracowników obsługi obowiązuje do odwołania nakaz noszenia maseczek. Uczniowie noszą maseczki w częściach wspólnych szkoły. Maseczki należy zdjąć po wejściu do sali lekcyjnej, włożyć do foliowej torebki z zapięciem i położyć na stoliku lub schować do plecaka.

10. Rodzic odprowadzający dzieci oraz młodzież przychodzą w maseczce ochronnej zasłaniającej nos oraz usta. Przed wejściem do budynku każdy zobowiązany jest dezynfekować ręce poprzez skorzystanie z płynu dezynfekcyjnego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym przy wejściu do placówki.

11. Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.

12. Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.